Dialog SinoCham z Ministerstwem Rozwoju i Technologii

17 listopada 2022 r. Polsko-Chińska Główna Izba Gospodarcza zorganizowała wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii trzeci dialog ministerialny, zapraszając Wiceministra Rozwoju i Technologii Grzegorza Piechowiaka do dyskusji z chińskimi firmami działającymi w Polsce. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 osób z 40 firm członkowskich Izby.

Spotkanie poprowadził Guo Peidong, Dyrektor Generalny SinoCham i dyrektor Przedstawicielstwa CCPIT w Polsce. Pan Liu Hongxing, wiceprezes Izby, wygłosił przemówienie otwierające, w którym stwierdził, iż komunikacja pomiędzy biznesem a polityką od zawsze była jednym z kluczowych zadań SinoCham. W trakcie spotkania przedstawiciele firm mogli przedstawiać swoje zapotrzebowania względem administracji rządowej, a przedstawiciele rządu dzięki temu są w stanie pracować nad odpowiednimi prawami i praktykami. Przyczynia się to do możliwości stworzenie lepszego środowiska biznesowego w Polsce przez obie strony.

Minister Piechowiak stwierdził w swoim przemówieniu, że odkąd Chiny i Polska w 2016 r. podpisały umowę o kompleksowym partnerstwie strategicznym, inwestycje i handel między Chinami a Polską nieustannie rosną. Obecnie Chiny są drugim co do wielkości zagranicznym partnerem handlowym Polski, rosną też inwestycje między oboma krajami, a chińskie firmy nadal inwestują i zakładają fabryki w Polsce. Mimo negatywnego wpływu inflacji i napięć regionalnych Polska spodziewa się wzrostu PKB o około 4% w tym roku i utrzymania dodatniego tempa wzrostu w przyszłym roku. Ponadto wskaźnik bezrobocia jest na najniższym poziomie w historii.

Po przemowach odbyła się sesja Q&A, podczas której, obecni przedstawiciele przedsiębiorstw aktywnie zadawali pytania, m.in. dotyczące polityki wsparcia polskiego rządu dla inwestycji chińskich, odpowiedzi na kryzys energetyczny i inflację, logistyki i e-commerce itp.. Minister Piechowiak oraz Dyrektor Aleksander Siemaszko odpowiadali udzielili odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.