5-lecie SinoCham oraz konferencja promocyjna 2 edycji China International Supply Chain Expo (CISCE)

10 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się wydarzenie z okazji 5-lecia SinoCham oraz konferencja promocyjna 2 edycji China International Supply Chain Expo (CISCE). Swoje przemówienia powitalne wygłosili Pan Chen Jian'an, Wiceprzewodniczący Chińskiej Rady Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT), JE Sun Linjiang, Ambasador Chin w Polsce, Pan Marek Kłoczko, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Pan Janusz Piechociński, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja, Pan Hu Xinyuan, prezes Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej. W spotkaniu wzięło udział ponad 120 osób, w tym przedstawiciele stowarzyszeń oraz przedsiębiorstw z Chin i Polski.

Chen Jian'an powiedział na spotkaniu, że niezachwiane wspieranie przez Chiny wysokiej jakości rozwoju i otwarcia na wysokim szczeblu zapewni polskim przedsiębiorstwom szersze możliwości i przestrzeń dla rozwoju. Podkreślił, że Chiny i Polska mają swoje mocne strony w tworzeniu łańcuchów dostaw, a wzmocnienie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami obu krajów w tym pomoże w stworzeniu stabilnego i opartego na obustronnym zaufaniu partnerstwa. Przewodniczący Chen zaprosił polskie przedsiębiorstwa do udziału w 2 edycji targów China International Supply Chain Expo (CISCE). Dodał, że wydarzenie to sprzyja wzmocnieniu współpracy w łańcuchu dostaw między społecznościami biznesowymi na świecie w różnych dziedzinach, takich jak zdrowy tryb życia, nowe pojazdy elektryczne czysta energia i zielone rolnictwo.

Ambasador Sun Linjiang powiedział, że w tym roku przypada 75. rocznica powstania Nowych Chin i 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską. Stosunki między obydwoma krajami są stabilne, a współpraca gospodarczo-handlowa stale się pogłębia. Łańcuchy dostaw obu stron są głęboko zintegrowane, a gospodarka cyfrowa i zielona gospodarka tworzą szeroką przestrzeń współpracy między obiema stronami. Dodał, że ma nadzieję, że izby handlowe obu krajów będą odgrywać swoją rolę pomostów promujących i pomagających przedsiębiorstwom obu stron we wzmacnianiu współpracy i dążeniu do wspólnego rozwoju. Ambasador także zaprosił polskich przedsiębiorców do Chin do udziału w różnych targach, takich jak China International Supply Chain Expo i China International Import Expo w Szanghaju. Zachęcił także polskich przedsiębiorców do oferowania większej liczby wysokiej jakości polskich produktów i technologii dla chińskich konsumentów.

Pan Marek Kłoczko także zwrócił uwagę, że w tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską. W tym czasie obie strony osiągnęły niezwykły wzrost gospodarczy dzięki współpracy gospodarczej, a Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Polski. Podkreślił, że w zeszłym roku Krajowa Izba Gospodarcza wzięła udział w pierwszej edycji CISCE, a w tym roku nadal będzie w pełni wspierać to wydarzenie. Dodał, że w przyszłości będą kontynuować współpracę z CCPIT w celu promowania i rozwoju wymiany gospodarczej między Chinami a Polską na poziomie pozarządowym oraz zapewniania warunków współpracy i rozwoju przedsiębiorstw w obu krajach.

Janusz Piechociński powiedział, że przedsiębiorstwa obu krajów powinny poszerzyć kanały konsultacji, wzmocnić swoją zdolność reagowania w przypadku zakłóceń w łańcuchu dostaw oraz w dalszym ciągu zacieśniać współpracę handlową i inwestycyjną między obydwoma krajami. Podkreślił, że targi CISCE mogą otworzyć przed polskimi firmami ogromne możliwości w zakresie innowacji i rozwoju kooperacyjnego. Dodał, że Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja będzie aktywnie zapraszać firmy do udziału w drugiej edycji targów China International Supply Chain Expo.

Prezes Hu Xinyuan także podkreślił, że w tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską oraz 5 rocznica powstania Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej. Dodał, że rozwój SinoCham nie jest możliwy bez silnego wsparcia ambasady Chin, polskiego rządu oraz przyjaciół ze wszystkich środowisk. Dodał, że Izba będzie w dalszym ciągu realizować cel „współpracy, korzyści dla obu stron, innowacji i rozwoju”, dalej wzmacniać wymianę i współpracę ze wszystkimi środowiskami oraz świadczyć więcej usług firm członkowskim przyczyniających się do długoterminowego rozwoju współpracy gospodarczej i przyjaźni między Chinami a Polską.

Podczas spotkania przewodniczący Chen Jian'an, przedstawił Pana Kazimierza Ćwkiłę, wiceprezesa PTAK Warsaw Expo, który podzielił się swoimi doświadczeniami i odczuciami związanymi z udziałem w pierwszej edycji Targów CISCE w 2023 roku.

Następnie Pani Zhang Yingping, menadżer China International Exhibition Center, przedstawił uczestnikom Targi CISCE, które organizowane są przez Chińską Radę Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT) są jest pierwszą na świecie wystawą na poziomie międzynarodowym, której przewodnim tematem są łańcuchy dostaw. Druga edycja odbędzie się w Pekinie w dniach 26–30 listopada tego roku i obejmą branże: zaawansowany łańcuch produkcji, łańcuch czystej energii, łańcuch inteligentnych samochodów, łańcuch technologii cyfrowych oraz zdrowie.

Przed wydarzeniem Chen Jian'an, Wiceprzewodniczący CCPIT, spotkał się z Panem Markiem Kłoczko, Prezesem Krajowej Izby Gospodarczej i wymienił szczegółowe poglądy na takie tematy, jak pogłębienie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami obu krajów, zrównoważenie dwustronnej wymiany handlowej oraz zachęcał polskie przedsiębiorstwa do wejścia na rynek chiński za pośrednictwem targów CISCE.