Oświadczenie Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej dotyczące zachowania uczciwego, sprawiedliwego, stabilnego i przejrzystego otoczenia inwestycyjnego i biznesowego w Polsce

W ostatnim czasie amerykańscy urzędnicy wysokiej rangi wygłaszali przemówienia, w których bez faktycznych podstaw, oskarżali chińskie firmy telekomunikacyjne o zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa Polski. Próbując tym samym wywierać polityczny nacisk na stanowisko polskiego rządu i sektora biznesowego względem chińskich firm, relacji polsko-chińskich oraz współpracy gospodarczej i handlowej obu krajów.

Polsko-Chińska Główna Izba Gospodarcza jest zdecydowanie przeciwna takim działaniom. Nieodpowiedzialne komentarze amerykańskich urzędników zarówno ingerowały w krajowe wewnętrzne sprawy gospodarcze, jak i naruszyły interesy chińskich firm działających zgodnie z prawem w Polsce. Zdaniem Izby, jeżeli polskie władze ulegną tym politycznym naciskom, może to znacznie naruszyć zaufanie wszystkich zagranicznych firm inwestujących w kraju.

Warto nadmienić, że w ostatnich latach działalność biznesowa chińskich inwestorów w Polsce była bardzo dynamiczna. Do końca 2018 roku łączna kwota inwestycji chińskich przedsiębiorstw wyniosła bowiem aż 2,27 mld dolarów, a udział polskich pracowników zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach osiągnął ponad 95%. Ponadto, dzięki tym relacjom wykształcona została dla Polski ogromną liczba talentów naukowych i technologicznych. Dane te jednoznacznie pokazują, że chińskie firmy bardzo pozytywnie postrzegają polskie środowisko biznesowe i skłaniają się co dalszych inwestycji na terenie kraju. Jednocześnie nie brakuje polskich firm, które prowadzą ożywioną i pogłębioną współpracę z chińskimi partnerami, którzy wspierają modernizację tradycyjnych krajowych przedsiębiorstw. Należy zaznaczyć, że chińskie firmy prowadzące w Polsce działalność gospodarczą działają zgodnie z obowiązującymi przepisami i prawami, zwracając przy tym także uwagę na wywiązywanie się z zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Ponadto, wniosły one duży wkład w lokalny rozwój gospodarczy oraz podnoszenie standardu życia mieszkańców na terenach, na których prowadzą działalność. Dzięki temu wiele chińskich firm było wyróżnianych nagrodami w różnych dziedzinach.

Co ważne, nigdy nie stwierdzono i nie przedstawiono dowodów, aby chińskie firmy telekomunikacyjne w jakikolwiek sposób naruszyły prywatność polskich obywateli oraz bezpieczeństwo narodowe. Przedsiębiorstwa te, działające w Polsce, wielokrotnie wyrażały wolę zezwolenia na wgląd do kodu źródłowego i podjęcia innych środków pozwalających na współpracę z polskimi władzami i organami regulacyjnymi na rzecz zapewnienia i utrzymania krajowego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa informacji polskich obywateli.

Dzięki temu, że Polska zawsze prowadziła niezależną politykę gospodarczą, zdecydowana większość chińskich inwestorów jest zadowolona z krajowego środowiska inwestycyjnego i handlowego. Są oni gotowi nadal aktywnie prowadzić długoterminową działalność biznesową na lokalnym rynku, przyczyniając się tym samym do dalszego rozwoju gospodarczego i polepszania życia polskich obywateli.

Polsko-Chińska Główna Izba Gospodarcza raz jeszcze stanowczo sprzeciwia się politycznym naciskom innych państw, by te nie ingerowały w polską politykę gospodarczą i nie naruszały interesów chińskich firm. Apelujemy do polskiego rządu o dalsze utrzymanie niezależności i spójności polityki gospodarczej oraz zapewnienie uczciwego, sprawiedliwego, stabilnego i przejrzystego środowiska inwestycyjnego i biznesowego w Polsce.

 

Polsko-Chińska Główna Izba Gospodarcza