Webinar „Planowane przepisy dotyczące kontroli inwestycji spoza UE w Polsce”

16 czerwca 2020 r. Polsko-Chińska Główna Izba Gospodarcza we współpracy z kancelarią DZP przeprowadziły seminarium internetowe pt. „Analiza planowanych przepisów dotyczących kontroli inwestycji spoza UE w Polsce”. W konferencji wzięło udział ponad 20 chińskich firm, reprezentujących różne branże, w tym energetykę, komunikację, produkcję, finanse i infrastrukturę.

webinar1

Guo Peidong, dyrektor sekretariatu SinoCham, przewodniczył spotkaniu. Powiedział, że obecna pandemia Covid-19 ma widoczny, negatywny wpływ na globalną gospodarkę, ale chińskie firmy są nadal bardzo zainteresowane inwestowaniem na rynku UE. Jednak nowe unijne przepisy dotyczące kontroli inwestycji spoza UE budzą wątpliwości co do inwestycji chińskich firm na terenie Unii. Wiele chińskich firm nie zna treści tej ustawy, w związku z czym webinarium pomoże w prowadzeniu inwestycji przez chińskie firmy w UE i Polsce.

webinar2

 

Następnie Tomasz Darowski, partner Kancelarii DZP i ekspert w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, przedstawił treść przepisów dotyczących kontroli inwestycji spoza UE oraz odpowiedni projekt mechanizmu przygotowany przez Polskę. W szczególności przedstawił branże i przedsiębiorstwa, które spełniają wymagania mechanizmu w polskim projekcie. Jarosław Łukawski, partner DZP i szef zespołu do spraw prawa konkurencji, zinterpretował zasady, procedury i kryteria dotyczące projektu kontroli inwestycji poza UE w Polsce.

webinar3

 

Podczas sesji Q&A uczestnicy aktywnie rozmawiali się z ekspertami, którzy interpretowali wpływ nowych przepisów na chińskie firmy inwestujące w Polsce i Unii Europejskiej. Dzięki formie webinaru niektórzy chińscy przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani inwestycjami w Polsce, byli w stanie dołączyć do spotkania, które osiągnęło międzynarodowy wymiar.