W dniach 22-24 maja 2024 roku SinoCham zorganizowała wyjazd dla przedstawicieli firm członkowskich do województwa kujawsko-pomorskiego. W wyjeździe wzięło udział łącznie ponad 30 przedstawicieli firm członkowskich. Na miejscu odbyliśmy spotkania z przedstawicielami biznesu oraz władz lokalnych.
1. Dialog z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego
W dniu 22 maja delegacja złożyła wizytę w Urzędzie Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego oraz przeprowadziła dialog z Panią Wicemarszałek, Anetą Jędrzejewską oraz z Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Panią Martą Krużewską.
Sun Linjiang, Ambasador Ambasady Chin w Polsce, obecny na spotkaniu, powiedział, że Chiny i Polskę łączy 75-letnia historia przyjaźni, a stosunki gospodarcze i handlowe między Chinami a Polską stale się rozwijają w ostatnich latach i mają szerokie perspektywy. Wyraził nadzieję, że coraz więcej chińskich firm podejmie współpracę z województwem w celu promowania dwustronnej gospodarki i handlu.
Wicemarszałek Aneta Jędrzejewska podkreśliła, że województwo kujawsko-pomorskie angażuje się nie tylko w pogłębianie współpracy z Chinami w sferze kulturalnej, ale także aktywnie zabiega o wymianę i wzajemne uczenie się na płaszczyźnie gospodarczej i handlowej. Oczekuje dalszego pogłębiania przyjaznych stosunków z Chińską Radą ds. Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT) w przyszłości oraz dalszego promowania bliskich więzi i współpracy między firmami z obu krajów.
W swoim przemówieniu Hu Xinyuan, Prezes Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej, podziękował władzom Województwa za zorganizowanie tego spotkania oraz przedstawił Izbę obecnym na spotkaniu uczestnikom
2. Spotkania członków delegacji z przedstawicielami lokalnego biznesu
22 maja z okazji 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską, SinoCham we współpracy Toruńską Izbą Przemysłowo-Handlową zorganizowały Chińsko-Polską Kolację Biznesową „China Night”. W spotkaniu wzięło udział łącznie ponad 60 przedstawicieli biznesu z obu stron. Xu Xiaofeng, Radca Minister w Biurze Ekonomiczno-Handlowym Ambasady Chin w Polsce, Henryk Dulanowski, Prezes Toruńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Hu Xinyuan, Prezes Generalnej Izby Handlowej wygłosili swoje przemówienia powitalne.
Radca-minister Xu Xiaofeng podkreślił, że przyjaźń chińsko-polska ma długą historię. Od nawiązania stosunków dyplomatycznych 75 lat temu oba kraje stale pogłębiają współpracę w różnych dziedzinach, takich jak polityka, gospodarka i kultura, tworząc w ten sposób głęboką więź. W ostatnich latach pragmatyczna współpraca chińsko-polska osiągnęła niezwykłe rezultaty. Współpraca, w której wygrywają obie strony, to przyszły trend rozwojowy. Radca wyraził swoje oczekiwania, aby społeczności biznesowe obu krajów mogły dalej wspólnie się rozwijać, w celu stworzenia lepszej przyszłości.
Prezes Henryk Dulanowski powiedział, że dobry trend rozwojowy chińsko-polskiej współpracy gospodarczej i handlowej zapewnił szeroką przestrzeń współpracy i nieograniczone możliwości rozwoju dla środowisk biznesowych obu krajów. Podkreślił, że kolacja biznesowa na pewno pogłębi przyjaźń i pomoże eksplorować nowe obszary współpracy dla obu stron.
Prezes Hu Xinyuan powiedział uczestnikom, że SinoCham jako organizacja promująca współpracę gospodarczą i handlową między Chinami a Polską, ma ogromny zaszczyt być świadkiem i uczestniczyć w procesie przyjaznego rozwoju relacji między Chinami a Polską która jest pełna możliwości i wyzwań. Podkreślił, że Izba będzie w dalszym ciągu aktywnie promować wymianę i współpracę pomiędzy chińskimi i polskimi przedsiębiorstwami oraz wspierać lokalny rozwój gospodarczy Polski.
Podczas spotkania także firmy z Polski podzieliły się swoimi doświadczeniami i oczekiwaniami dotyczącymi współpracy z Chinami.
Atmosfera na wydarzeniu była bardzo pozytywna, a przedsiębiorcy z obu krajów w przyjaznej atmosferze rozmawiali o możliwości przyszłej współpracy.
3. Lokalne spotkania w celu zbadania nowych możliwości współpracy
W dniu 23 maja delegacja odbyła spotkanie z przedstawicielami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się więcej na temat możliwości inwestycyjnych oraz wsparcia finansowego w regionie
W dniu 24 maja członkowie delegacji zostali zaproszeni do wizyty Na Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Bydgoszczy w celu poznania możliwości współpracy z lotniskiem. Magdalena Krusa, Dyrektor Działu Handlowego Bydgoskiego Portu Lotniczego, przedstawiła stan budowy i plany na przyszłość Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Dodatkowo omówiła możliwości rozwoju usług transportu cargo z chińskimi firmami logistycznymi z branży e-commerce.
Dzięki tym praktycznym spotkaniom firmy biorące udział w wyjeździe nie tylko pogłębiły wiedzę na temat otoczenia biznesowego i polityk lokalnych w regionie, ale także nawiązały relacje z jednostkami samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwami, dzięki czemu poczuły znaczenie lokalnego samorządu i środowiska biznesowego w przyciąganiu inwestycji z Chin.