W dniu 5 lutego delegacja przedsiębiorców z Suzhou w Chinach odwiedziła Polskę i przeprowadziła szereg wydarzeń gospodarczo-handlowych. Została ciepło przyjęta przez polskie środowisko biznesowe, a wizyta odniosła dobre rezultaty.
Rano w Warszawie z sukcesem odbyło się Forum Biznesowe Chiny (Suzhou)- Polska 2024. Podczas przemówienia otwierającego przewodniczący delegacji Pan Zhang Hao, Zastępca Dyrektora Biura Handlowego miasta Suzhou, powitał zebranych gości. Poza tym swoje wystąpienia wygłosili, Pani Zhang Wenwen, Drugi Sekretarz Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady Chin w Polsce, Pan Janusz Piechociński, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, oraz Pan Guo Peidong, dyrektor Przedstawicielstwa CCPIT w Polsce oraz dyrektor Generalny SinoCham.
W spotkaniu wzięło udział około 70 przedstawicieli polskiego środowiska biznesowego. Wśród nich przybyli przedsiębiorcy nie tylko z Warszawy ale także z Wrocławia, Poznania, Krakowa oraz innych miast. Duża frekwencja oraz chęć prowadzenia rozmów biznesowych w pełni świadczyła o tym, że entuzjazm polskiego biznesu do współpracy z Chinami nie osłabł w ostatnich latach, a podstawy i perspektywy do dalszej współpracy przedsiębiorstw chińskich z polskimi są nadal solidne.
Pan Zhang Hao przedstawił w swoim przemówieniu, że przez długi czas produkty „Made in Suzhou”, reprezentowane przez producentów drobnego sprzętu AGD, były eksportowane globalnie i cieszą się sławą na całym świecie. Ponadto Suzhou opracowało również specjalne łańcuchy dostaw dla takich branż jak fotowoltaika, akumulatory litowo-jonowe, tekstylia i odzież oraz elektronarzędzia. Dodał, że miasto to ma wyjątkowe zalety pod względem kosztów, kanałów dostaw, marek, skali oraz ma szeroką przestrzeń do rozwoju współpracy z Polską.
Pani Zhang Wenwen, stwierdziła w swoim przemówieniu, że Chiny są w dalszym ciągu największym motorem światowego wzrostu gospodarczego. Obecnie współpraca chińsko-polska na różnych polach dynamicznie się rozwija, a dwustronna wymiana handlowa wciąż bije nowe rekordy. Oba kraje nadal mają duży potencjał w rozwoju współpracy gospodarczej i handlowej. Jako ośrodek przemysłowy w Chinach, Suzhou posiada silny potencjał gospodarczy. Pani Zhang dodała, że obie strony mogą w dalszym ciągu stworzyć więcej możliwości współpracy.
Pan Piechociński, podkreślił, że w tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską. W ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” stosunki handlowe i inwestycyjne między Chinami i Polską stale się zacieśniają, a Polska młodzież coraz bardziej interesuje się chińską kulturą. W swoim przemówieniu wysoko ocenił także platformową rolę, jaką SinoCham odgrywa w promowaniu współpracy gospodarczej między Chinami a Polską.
W swoim przemówieniu Pan Guo Peidong, przedstawił targi China International Supply Chain Expo (CISCE) organizowane przez Chińską Radę ds. Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT) i zaprosił polskich przedsiębiorców do Chin do udziału w drugiej edycji tych targów, która odbędzie się w listopadzie tego roku.
Podczas spotkania Zhang Hao podpisał z Januszem Piechocińskim memorandum o współpracy pomiędzy Międzynarodową Izbą Handlowej Suzhou oraz Izbą Przemysłowo-Handlową Polska-Azja.
Następnie firmy z delegacji Suzhou przedstawiły swoje przedsiębiorstwa i oferowane produkty. Po spotkaniu promocyjnym przedstawiciele biznesu z obu krajów obecni na spotkaniu przeprowadzili rozmowy B2B.
Tego samego dnia delegacja odwiedziła także biuro Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).
Podczas biznesowego spotkania zorganizowanego przez KIG Pan Jerzy Drożdż, dyrektor biura współpracy z zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej, przedstawił funkcje i rolę Krajowej Izby Gospodarczej, a Przedsiębiorstwa przeprowadziły rozmowy z obecnymi na spotkaniu przedstawicielami firm z Polski.
Na zakończenie intensywnego dnia spotkań, w biurze PAIH delegacja wysłuchała prezentacji na temat środowiska inwestycyjno-handlowego Polski, przeprowadzonej przez ekspertów PAIH dzięki czemu członkowie delegacji zyskali głębsze zrozumienie ogólnej charakterystyki gospodarczej Polski i kierunku jej rozwoju.